AYSU GAZOZ

1992'DEN BERİ

TESCİLLİ MARKA

HAKKIMIZDA

Aysu Gazoz, Ekim 1992'de, Mehmet Hulusi Ay tarafından, Denizli'de kuruldu. Kuruluşu 1992 olmasına rağmen, firmanın kurucusunun sektördeki geçmişi 1950'lere kadar uzanıyor.

Ürün kalitesi ve ürün çeşitliliğiyle sektörde her zaman farklı bir konumda olan Aysu Gazoz, gazlı içecek üretiminde birçok ilke imza attı.

Aysu Gazoz ürün çeşitliliğiyle Türkiye'de lider konumda. 10 çeşit meyvenin gazozu firmamızca üretiliyor. Armut - Elma karışımı, muz, nar gibi alışılmamış birçok meyveli gazoz çeşidi Aysu Gazoz tarafından üretiliyor.

Gazlı içecek çeşitlerinin arasında sade gazozun yeri her zaman farklı olmuştur. Hem çok tüketilir hem de içicisi çok seçicidir. Frambuaz ağırlıklı formülüyle ve sert içimiyle Aysu sade gazoz, içicisine yarım asır önceki gazoz lezzetini sunuyor. Bunda, kurucusunun içecek sektöründeki büyük tecrübesi en büyük etken. Buna pancar şekerinin sade gazoza kattığı kalite ve frambuazın enfes aroması da eklenince, ortaya Türkiye'de çok az gazoz üreticisinin yakalayabildiği bir lezzet çıkıyor.

Dönem dönem Azerbaycan, İngiltere gibi ülkelere dış satım yapan Aysu Gazoz, bugün saatte 15000 şişe kapasiteyle otomatik makinalarda üretime devam ediyor.

Son yıllardaki bölgesel ve şehir merkezli gazoz furyasını yakından takip eden firmamız, birçok bölgesel firmaya da fason üretim yapıyor. Butik tarzda üretim yapabilen esnek yapısıyla Aysu Gazoz, gelen siparişin az ya da çok olduğuna bakmaksızın birçok firmanın gazoz üretimini de gerçekleştiriyor.

Ürün çeşitliliğinden, ambalaj ve üretim farklılıklarına kadar sektörde birçok yenilikte öncü olan Aysu Gazoz, 1992'den beri aynı heyecanla üretime büyüyerek devam ediyor.

  • EGE VE AKDENİZ GENELİNDE DAĞITIM
  • SİPARİŞ HATTI
    +90 258 371 4903
  • PAHA BİÇİLEMEZ TAT AYSU GAZOZ
  • 2000 M2'LİK ALANDA ÜRETİM