DENİZLİ'DEN TÜRKİYE'YE GAZOZ ÜRETİMİ


Denizli'de 50 yılı aşkın tecrübesiyle gazoz üretimi yapan Aysu Meşrubat, günümüzde Denizli dışına dahi ürünlerini ulaştırıyor.

Denizli'de meşrubat alanında 50 yılı aşkın tecrübesiyle üretim ve satış yapan Aysu Meşrubat, günümüzde namını Denizli dışına taşımış durumda. 1970 yılında satışa başlayan Aysu Meşrubat'larının Kurucusu ve İmtiyaz sahibi Mehmet Hulusi Ay, çocukluk yıllarından itibaren bu sektörde olan bir isim. 1958'li yıllarda okuldan kalan zamanlarda çırak olarak başladığını ifade eden Ay, "çocukluk yıllarımdan itibaren gazoz ve meşrubat sektöründe emek verdim. 1970'li yıllarda bağlı olduğum şirkette satışları bizzat ben yaptım. 1990 yıllarda ise kendi üretim tesisimi kurdum." dedi

"Yenilebilir her meyvenin gazozunu üretiyoruz."
Aysu Meşrubat farklı markalarda meyve suyu ve Kızılay Maden Suları'nın da bayiliğini yapmakta. Aysu Markasıyla Gazoz üretimi de yapan Aysu Meşrubat, sade, mandalina, portakal, nar, elma ve birçok meyvenin gazozunu üretiyor. Aysu Meşrubat Kurucusu Mehmet Hulusi Ay, "Yenilebilir her meyvenin gazozunu üretebiliyoruz. Kendi ürünlerimiz dışında özel üretim ürünler de yapıyoruz. Bodrum'da 'Bodrum Mandalinası' ve İzmir'de 'Damla Sakızlı' özel üretim gazozlar üretiyoruz. Türkiye'nin birçok yerinden bize ulaşıp kargoyla gazozlarımızdan istiyorlar." ifadesinde bulundu.

Haber Kaynağı:  http://www.pamukkalehaber.com/aysiad/denizliden-turkiyeye-gazoz-uretimi/32404